Predavanje

Kako sigurno koristiti Internet i mobitel?

U ponedjeljak i utorak (28.i 29.svibnja 2012.god.) u našoj je školi održano predavanje za učenike svih razreda na temu „Kako sigurno koristiti Internet i mobitel?“, te što je to „Cyberbuillyng“ (Cyberbullying je korištenje interneta ili mobitela kako bi se namjerno uznemiravalo, vrijeđalo ili zlostavljalo nekog drugog).

Predavanje je organizirano od strane policijske uprave ličko-senjske te je upravo jedan od policijskih službenika održao navedeno predavanje.

Poseban naglasak stavlja se na roditelje koji trebaju kontrolirati koje web stranice djeca na internetu posjećuju.

Djeca trebaju reći roditeljima, nastavnicima ili javiti policiji pozivom na broj na 192 ili e-mailom ličko-senjska@policija.hr bilo kakve sumnjive situacije (nepoznate osobe, zlostavljanje, vrijeđanje…)  bilo da je riječ o Internetu ili mobitelu.

Statistike kažu sljedeće:

• 73% učenika koristi Internet
  • od toga 53% svakodnevno
  • 98% učenika koristi mobitel
  • 27% djece bilo je izloženo porukama sa seksualnim sadržajima
  • 18% djece u dobi od 12-14 g bilo je žrtva nasilja preko interneta
  • 11 % djece izjasnilo se kao Internet zlostavljači
  • samo 12% djece prijavi roditeljima da je žrtva zlostavljanja na internetu

Budući da su predavanju prisustvovali samo učenicima, posebno ću istaknut savjete koje je policijski službenik naveo, a koji su upućeni roditeljima…

SAVJETI RODITELJIMA:

• vaše dijete ima pravo na privatnost, ali je vaša dužnost znati s kim komunicira
  • pronađite vremena za svoju djecu
  • naučite više o računalima
  • ograničite korištenje računala na 1-2 sata dnevno
  • stavite računalo u dnevni boravak
  • ukoliko vaše dijete im otvoren profil na nekoj društvenoj mreži, otvorite i vi profil na istoj mreži i budite mu prijatelj
  • ako se ne znate koristiti društvenom mrežom neka vas dijete pouči
  • naučite se koristiti sigurnosnim mehanizmima koje postoje na društvenim mrežama
  • ukoliko želite policiji prijaviti neki neprimjeren sadržaj spremite ga na svoje računalo ili prijavite policiji kako bi se to moglo učiniti
  • instalirajte program koji nudi određena ograničenja

VAŽNO!!! NE BRANIMO DJECI KORIŠTENJE INTERNETA, ALI PRIPAZIMO U KOJE GA SVRHE ONI KORISTE!!!

objavio: Branka Pavlović   datum: 1. 6. 2012.

« Ožujak 2024 »

Ukupno: 204015