Sveti Nikola!

Večer prije Sv Nikole, 5.12.  jedna je od uzbudljivijih večeri  u godini. Jer, iduće jutro u očišćenim i pripremljenim čizmicama Sveti bi Nikola mogao ostaviti pokoji darak, puno slatkiša a možda i pokoju igračku. Iako je djeci totalna enigma kako taj Sveti Nikola dolazi u stan i puni te čizmice a da ga mi ne čujemo, svake se godine ponovo raduju tom činu, s velikim marom glancaju svoje čizmice i s nestrpljenjem očekuju nikolinjsko jutro. Jer, ‘dobro se dobrim vraća’, dobro su naučili tu lekciju pa su obično na taj dan urnebesno poslušni i dobri a sve u želji da budu još bolji i da dobiju što punije čizmice. smiley

Sveti Nikola voli pročitati i pismo koje mu djeca ostave u čizmici, to mu je velika pomoć u otkrivanju skrivenih dječjih želja.

Nakon oduševljenja i poklona koji će djecu oduševiti na nikolinjsko jutro u njihovim domovima, slijedi i iznenađenje u crkvi Uznesenja  Blažene Djevice Marije u Brinju. Naime, ove će godine Sveti Nikola posjetiti našu djecu u crkvi u utorak 6.12. u 10.00 sati. Svoja slatka mala iznemađenja pripremio je za svu djecu od 2 godine pa do 4. razreda osnovne škole. Ondje će biti i vrtićka djeca. Učenici osnovne škole pripremili su mu nekoliko pjesmica kojima će dobrom Svetom Nikoli zahvaliti na poklonima.

I ove je godine Svetom Nikoli pokrovitelj općina Brinje.

Stoga, operite čizmice, napišite pismo i zaželite nešto čime će vas obradovati Sveti Nikola. I ne zaboravite, zaželite nešto simbolično, jednostavno, ipak danas su teška vremena i nije lako ispuniti svaku dječju želju. Ono što je bitno jest da je poklon od srca.wink

A tko je uopće Sveti Nikola?

Možda ste znali a možda i ne da je prema srednjoeuropskoj tradiciji Adventski lik Svetog Nikole  plemeniti starac i Božji čovjek koji na glavi nosi mitru, biskupsku kapu, te ima moć vidjeti u dubinu čovjeka, otkriti njegove muke i brige i podariti mu utjehu i pomoć. Povijest o njemu zna vrlo malo, ali zato o njemu postoje mnoge predivne legende.

Predaja kaže kako je Sveti Nikola svetac koji dolazi iz Male Azije. Rođen je u gradu Patari u 3. st. Prije Krista. Njegovi roditelji dugo nisu imali djece pa su od Boga izmolili malog Nikolu. Poznato je nekoliko priča o njegovu životu. Prema jednoj, pribavio je novac za miraz za novac za tri djevojke kako bi se mogle udati. Zbog toga se na slikama prikazuje s tri vreće zlatnika (ponekad tri kugle ili jabuke) i odatle veza s darivanjem. Prema drugoj, oživio je troje djece i tako postao zaštitnikom najmlađih. Prema trećoj, smirio je uzburkano more i tako spasio lađu na kojoj je putovao – time je postao i zaštitnikom mornara i putnika.

Rano mu umiru roditelji i Nikola nasljeđuje imetak koji je iz ljubavi prema ljudima podijelio siromasima. Tako Nikola postaje i zaštitnikom siromašnih. Odlazi u školu za svećenike u čemu ga vodi njegov stric biskup u gradu Miri. Nikola postaje svećenik i nakon stričeve smrti odlazi u Palestinu gdje živi pobožnim i samačkim životom. Vratio se kad je umro stričev nasljednik i postao novi biskup. Od tada se potpuno posvećuje molitvi, pomaganju siromašnima i širenju vjere.

Uvijek se borio protive nepravde i za ljubav prema bližnjem. Iscrpljen pokorom i dobroćinstvom umire 6. prosinca 327. godine. Zbog turskih osvajanja tijelo mu je preneseno u talijanski grad Bari gdje je proglašen svetim. Nakon što mu je ondje krajem 11 stoljeća podignuta crkva, počelo se širiti njegovo štovanje, koje traje do današnjih dana.

objavio: Ivana Rajković   datum: 2. 12. 2011.

« Svibanj 2024 »

Ukupno: 205572