Završio Mjesec hrvatske knjige

Od 15. se listopada do 15. studenoga svake godine obilježava Mjesec hrvatske knjige. Tako se obilježio i u našoj školi tijekom nastavnih sati Hrvatskoga jezika.

Profesorice su Hrvatskoga jezika Vesna Kostelac i Ines Boras preko različitih aktivnosti pokušale prenijeti učenicima ljubav prema knjizi i čitanju. Učenici su na taj način stekli osnovna znanja o upotrebi i važnosti knjige.

U nižim je razredima nastavnica Hrvatskoga jezika Vesna Kostelac, inače diplomirana knjižničarka, držala predavanje na temu Kultura ponašanja u knjižnici. Učenici su upoznati s posudbom i vraćanjem knjiga, s prostorom knjižnice i njezinim sadržajem. Peti su razredi izrađivali straničnike (bookmarkere) prema svojoj kreativnosti i mašti, šesti su i sedmi razredi uređivali pano na temu Zašto volim knjigu gdje su stavljali različite slike i izdvajali misli o knjizi i čitanju. Osmi su razredi imali za zadatak napisati kratak sastavak u vezi s njihovim odnosom prema knjizi i čitanju te su mogli izdvojiti svoju omiljenu knjigu, predstaviti je drugim učenicima kako bi budućeg čitatelja zainteresirali za nju. U nastavku ćete pronaći sastavke učenica 8. razreda.

Povodom Međunarodnog dana školskih knjižnica zadnji je ponedjeljak u mjesecu listopadu (kada se i obilježava taj dan) nastavnica Vesna u svim višim razredima održala predavanje na temu Razvoj knjige od njezinih početaka do danas. Učenici su sa zanimanjem pozorno slušali i sudjelovali u razgovoru te su saznali tko je prvi izmislio papir, gdje je tiskana prva knjiga u Hrvatskoj i još mnogo zanimljivosti.

Nadamo se da smo barem dijelom pobudile još veću želju za čitanjem knjiga koje velikoj većini učenika predstavlja problem. Osvješćivanjem važnosti čitanja pripremamo učenike za daljnje školovanje jer se preko knjige stječu sva bitna znanja onoga čime će se učenik baviti u životu.

Knjiga nas prati cijeli život, od malena pa sve do starije životne dobi, ona nas poučava mnogočemu, služi nam za zabavu i rekreaciju te istodobno predstavlja užitak. Na tom planu nastavljamo sa svojim radom i poticanjem ljubavi u učenika prema knjizi i čitanju.

Magdalena Movrić, Svijet knjige, 8. r.

Knjiga je naše utočište. Uvede nas u svijet mašte i poželimo da smo upravo mi glavni likovi.

Izdvojila bih serijal knjiga "Sumrak saga" jer nas mogu zadiviti i postati poput droge, tjerati nas da čitamo sve više. Vampiri poneke fasciniraju jer su negativci, ali obitelj Cullen pokazuje sasvim suprotno. Ljubav između vampira Edwarda i djevojke Belle uči nas kako možemo sve što poželimo samo ako smo ustrajni u tome i ako se ne obaziremo na tuđa mišljenja. Svi bismo trebali vjerovati u sebe i promisliti o nekim stvarima. Ne bismo trebali misliti da je staromodnost glupa, nego sve izvesti s dozom romantike.

Trebali bismo živjeti smireniji život i pronaći vremena za dobru knjigu. One nas poučavaju mnogočemu i često u nekome dijelu pronađemo sebe, stoga umjesto izležavanja i ljenčarenja vrijeme treba koristiti „pametnije“ – čitanjem dobrih knjiga! One obogaćuju naš rječnik i knjiga bi nam trebala biti poput prijateljice koja svakodnevno pruža pregršt novih i uzbudljivih priča, ali istodobno opušta i služi kao oružje pomoću kojega „baratamo“ novim znanjima koja pomažu da kročimo kroz život lakše i da se lakše znamo snalaziti u određenim situacijama.

Gabrijela Holjevac, U tom svijetu, 8. r.

Što pomislim kada čujem riječ knjiga? Puno mi se pojmova tada "mota" po glavi: pouka, zanimljivost, pustolovina, ljubav... Ali tu nisu samo riječi i pojmovi, tu je nešto više. Tu je jedan potpuno novi svijet u koji uronim svaki puta kada primim knjigu u ruke. Prepustim mu se i zaboravim na sve brige i probleme koji me muče. U tom svijetu pronalazim utočište koje me brani od uzburkane svakidašnjice. Pronalazim sebe ili sebi slične. Poistovjećujem se s ponekim likom.

U svijetu knjige pronalazim puno lijepoga i korisnoga, ugodnoga vremena i ne želim da to vrijeme istekne. Samo želim uživati u tom svijetu mašte, ljubavi i razigranosti.

Danijela Koričić, Posebna na svoj način, 8.r.

Jednom sam, istražujući, naišla na citate pjesnika koji govore o knjigama. Čitajući, neki su mi se od citata jako svidjeli. Glase ovako: „Imao sam u životu samo jednog pravog i iskrenog prijatelja – knjigu.“ i „Nijedna knjiga nije toliko loša da ne bi za nešto bila korisna.“

Složila bih se s ovim citatima. Knjiga je nešto posebno, nešto što nam može pomoći da se osjećamo bolje. Svaka od njih u meni probudi različite osjećaje. Ima knjiga u kojima je radnja vesela i pozitivna. Ako sam i bila loše volje, nakon tako dobre pročitane knjige, osjećam se vedrije. Knjige su zaista naš prijatelj. Prate nas cijeli život. U ranom djetinjstvu koristimo slikovnice, kasnije ulazimo u najljepši svijet za djecu – svijet bajki. U njemu smo naučili kako zapravo život može biti lijep. Upoznali smo likove koje pamtimo i koji nas prate cijeli život jer smo iz njih izvukli važne pouke. Imamo i knjige čija je radnja realna, onakva kakva je u pravome životu, našoj svakodnevici i okruženju; knjige u kojima se pojavljuju ljudski problemi.

Ali, svaka knjiga je, kako nam i jedan od prethodno navedenih citata govori, korisna i posebna na svoj način.

objavio: Ines Boras   datum: 19. 11. 2014.

Ukupno: 204867